375: Veli İzni Olmadan Suriye'ye Cihada Gitmek
-A A+A

375: Veli İzni Olmadan Suriye'ye Cihada Gitmek

SORU

Hocam, Suriye’ye gidip cihad etmek istediği halde ana baba rızası olmayan birinin üzerine Suriye cihadı farzı ayn olur mu?

CEVAP

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a, salat ve selam efendimiz Rasûlullah’a olsun.

Muhterem kardeşim, asıl olan cihad ameli farzı kifayedir. Ancak âlimler üç noktada cihadın farzı ayn olacağını beyan ederler.

Bu üç husus şunlardır:

1: Eğer düşman İslam beldelerinden bir beldeye girmiş ve işgal etmişse.

2: Müslümanlarla kâfirler arasında yapılacak savaşta saf tutulmuşsa. Yani kişi safa gelip katılmışsa.

3: Şer’i imam, yani halife Müslümanları seferberliğe çağırmışsa.

Şuan kardeşim hepimizin malumu, bütün İslam beldeleri dışarıdan asli kâfirler (Haçlılar ve Siyonistler) içeriden laik ve demokrat mürtedler tarafından işgal edilmiş, şeriat kaldırılıp yerine beşeri sistemler getirilmiş, Müslümanların yer altı ve yer üstü zenginlikleri yağmalanmış, müslümanlar maddi ve manevi eziyetlere maruz kalmışlardır.

Bütün bu vahim durum karşısında aslen bütün İslam beldeleri bu küfür ve zulümden kurtulana ve hakimiyet sadece Allah’ın olana kadar savaşmak, imkanı olan her bir Müslümana farzı ayndır. Gitme imkanı olmayan kişilere dua, maddi ve manevi destek vermeleri farz olur. Cihad farzı ayn olduğu zaman anne baba izni düşer. Yani izin vermezler ve razı olmazlar ise, yine Müslüman cihada katılmalıdır. Allah’ın hakkı, anne ve babanın hakkının önüne geçer. Rabbim cümlemizi kendisine asker eylesin. Bütün İslam topraklarında İslam’ı hâkim kılsın.

Davamızın sonu yüce Allah’a hamd etmektir.

29 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Cihad, Veli, İzin, Suriye