300: Saç Ektirmek
-A A+A

300: Saç Ektirmek

SORU
Berberlerin saçları dikmesi saçma sapan şekil vermesi caiz midir?
CEVAP

Berberin saçlara “saçma sapan şekil” vermesi caiz değildir. Bu konuda şu cevaplara müracaat edebilirsin:

#56#302

Berberin saç ekmesine gelince, bu saç ektirmenin hükmüne tabidir.

İrsi veya hastalık, stres veya başka arızi bir sebepten ötürü oluşmuş kelliği gidermek için saç ektirmeye şeran bir mani yoktur. Şeran men edilmiş olan asıl yaratılışı bozmak için veya yalancı bir güzellik elde etmek için bu tür cerrahi girişimlerde bulunmaktır.

İmam Muslim (rahimehullah)’ın tahriç ettiği hadiste ibni Mesud (radıyallahu anhu) şöyle demiştir:

لَعَنَ اللَّهُ الْوَاشِمَاتِ وَالْمُسْتَوْشِمَاتِ وَالنَّامِصَاتِ وَالْمُتَنَمِّصَاتِ وَالْمُتَفَلِّجَاتِ لِلْحُسْنِ الْمُغَيِّرَاتِ خَلْقَ اللَّهِ

“Allah dövme yapan ve yaptıran kadınlara ve yüz yolan ve yolduranlara ve güzellik için dişlerini törpülettirenlere ve Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere Iânet etmiştir.”

Hafız en-Nevevi (rahimehullah) hadisin şerhinde şöyle diyor: “Güzellik için dişlerini törpülettirenler” de bunu güzellik için yapmanın haram olduğuna işaret vardır. Ama tedavi için veya dişlerde bir ayıbın giderilmesi için böyle bir şey yapmaya ihtiyacı varsa, bunda bir beis yoktur.” (Şerhu Muslim 7/241).

Kelliğin giderilmesi de bir ayıbın giderilmesidir. Bu manada saç ektirmeye şer’an bir mani yoktur.

Lakin Müslüman için kellik ayıp mı olmalıdır? Bence hayır. Bu ümmetin en faziletlilerinden birçoğu keldi. Saç ektirmekle israf edeceği parayı daha faydalı yerlerde kullanmasını tercih ederim. Allah-u Âlem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Kişiselbakım, Saç