271: Nikahımız Devam Ediyormu?
-A A+A

271: Nikahımız Devam Ediyormu?

SORU
Selamun aleykum hocam, eşim namaz kılmıyor ve de tesettürümü istemiyor. Ailesiyle birlikte baskı yapıyorlar tesettürüm için. Aylardır uğraşsam da hiç yol alamadım. Eşim tebliği kabul etmiyor. Ve de tağuta hizmet eden bir mesleği var. Nikâh bu durumda var mı? Şer’i hüküm nedir?
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Eşinizin namaz kılmaması meselesinde tercih ettiğim ve kuvvetli olan görüşe göre namazı tembellikten dolayı terk eden kimse kâfir olur. İmam İshak bin Rahaveyhi bu konuda sahabenin icmasının olduğunu nakleder. Bu konuda bir hayli delil vardır.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır:

“Kişi ile küfür arasında namazın terki vardır. Kim namazını terk ederse kâfir olmuştur!” (Tirmizi, İbni Mace, Ebu Davud)

“Bizim ile onların (kâfirlerin) arasında ki ahit (fark, ayırım) namazdır. Kim namazını terk ederse küfre girmiş olur!” (İmam Ahmed, Nesai, Ebu Davud)

Buna binaen eşiniz külliyen namazını kılmıyorsa kâfir hükmündedir.

İkinci mesele örtü meselesi; Örtü Allah-u Teâlâ’nın kadınlara farz kıldığı ibadetlerdendir. Kim örtünün farziyetini inkâr ederse veya hafife aldığından dolayı veya örtüye nefretten dolayı engellerse küfre girmiş olur.

Allah-u Teâlâ örtüyle ilgili şöyle buyurmaktadır:

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” (Ahzap, 59)

Üçüncü mesele tağuta hizmetten kastınız polis, subay, gardiyan, savcı, vs. gibi bir meslek ise evet bu meslekten dolayı küfür içindedir. Ama başka meslek ise onu beyan ederseniz ona göre hükmü belli olur.

Eşinizin bu yukarıda anlatılan üç hasleti varsa veya bunlardan biri varsa beraber yaşamanız helal değildir. Tevbe ederse nikâhınızı yenilemeden devam edebilirsiniz. Tevbe etmezse ona eşlik etmeniz helal değildir. Ondan ayrılıp tevbesini bekleyebilirsiniz. Tevbe ederse ona dönebilirsiniz. Tevbe etmezse nikâhınızı (fesh) iptal edebilirsiniz. Allah-u Teâlâ en doğrusunu bilendir. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Nikah, Tekfir