-A A+A

262: Namazda Saç Bağlamak

SORU
Selamun aleykum hocam, ben tek kolluyum sol elimi kaybettim. Saçım uzun saçımı ben bağlayamadığım için aile fertlerine bağlatıyorum. Ve tekrar açıp bağlatmak için birini arıyorum peki namaz kılarken saçım bağlı bir şekilde kılsam bir beis var mıdır?
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

İmam Müslim (rahimehullah)’ın ibn-i Abbas (radiyallahu anhuma)’dan tahriç ettiği hadiste Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve selem) şöyle buyurmuştur:

أُمِرْتُ أَنْ أَسْجُدَ عَلَى سَبْعَةِ أَعْظُمٍ وَلاَ أَكُفَّ ثَوْبًا وَلاَ شَعْرًا

“Bana yedi kemik üzerine secde etmem, elbise ve saçımı toplamamam emrolundu.”

Cumhur ulema hadiste geçen nehyi kerahete hamletmişlerdir ve toplanılmış saç veya elbiseyle kılınan namazın kerahetle beraber sahih olduğunu söylemişlerdir.

Sualine gelince muhterem kardeşim namaza duracağın zaman toplanılmış olan saçını mümkünse açman gerekir ki tek kollu olmanın buna engel olmayacağını zannediyorum. Şayet bağlı saçını açman mümkün değilse toplu saçla namazını kılmanda bir beis olmaz.

Zira Allah (celle ve âlâ) şöyle buyuruyor:

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ

“Mümkün olduğu kadar Allah’tan korkun.”

Ve İmam el-Buhari (rahimehullah) Ebu Hureyre (radiyallahu anhu)’dan Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu tahriç etmiştir:

فَإِذَا نَهَيْتُكُمْ عَنْ شَيْءٍ فَاجْتَنِبُوهُ ، وَإِذَا أَمَرْتُكُمْ بِأَمْرٍ فَأْتُوا مِنْهُ مَا اسْتَطَعْتُمْ

“Sizi bir şeyden nehyettiğim zaman ondan içtinab edin. Ve size bir şey emrettiğim zaman onu gücünüz yettiği kadar yerine getirin.”

Ama sualinle kast ettiğin namazdan sonra saçını tekrar toplayamayacak olman ise o zaman bu durum sana; bağlanmış saç ile namaz kılmana cevaz sağlamaz. Zira saç uzatmak ne vaciptir, ne sünnettir ve ne de açık saçlı olmak bir kusur veya ayıptır. Dolayısıyla ne zaman sana yardımcı olacak birisi bulunursa ondan saçını toplamasını talep edebilirsin. Dolayısıyla bu durum şer’i bir emri düşürmeye gerekçe olamaz. Allah-u A’lem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Namaz