246: Müminlerle Musafaha Edip Sarılmak
-A A+A

246: Müminlerle Musafaha Edip Sarılmak

SORU
Selamun aleykum hocam, cumaları mescitte bir haftadır görmediğimiz kardeşlerimizi görünce sarılıp musafaha da bulunuyoruz normal zamanlarda da dinden değil de içimizden gelen sevgiden dolayı sarılmamız bidat oluyor mu? Bize ne tavsiye edersiniz? CezakeAllahuhayren.
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Enes (radiyallahu anh) derki: “Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in ashabı karşılaştıklarında musafaha ederlerdi. Seferden döndüklerinde birbirlerine sarılırlardı.” (Taberani)

Buna binaen aslolan bir mümini gördüğümüzde onunla musafaha etmemizdir. Musafaha’nın sevabı vardır. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in bildirdiği üzere, ağacın son baharda yapraklarını döktüğü gibi kardeşiyle musafaha yapan kişinin günahları dökülür. Seferden gelmişse ona sarılır. Ancak adet üzere yani ibadet görmeden Müslüman kardeşimizi gördüğümüzde sevgimizden dolayı sarılıyorsak bunda bir sakınca yoktur. Bid’at kısmına girmez. Hatta Müslümanı sevindirdiği için umarım sadaka sevabı yazılır. Ama bu işi ibadete dönüştürürsek o zaman bidat işlemiş oluruz.

Tavsiyem her gördüğümüz Müslümanla sarılmayı adet haline getirmeyelim. Ancak seferden gelmişse veya uzun süredir görmüyorsak sevgi ve özlemimizi iletmek için ona sarılalım. Allah-u A’lem.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Selam, Musafaha