241: Milli Piyango Bileti Alana Muamele
-A A+A

241: Milli Piyango Bileti Alana Muamele

SORU
Selamun aleykum hocam, bir arkadaşım milli piyango bileti aldı haram olduğunu söylememe rağmen dinlemedi bu arkadaşım küfre girdimi arkadaşlık yapmamız caiz midir? Allah razı olsun.
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem kardeşim Milli Piyango katıksız kumardır. Ve kumarın haramlığı Kuran’da kati surette beyan edilmiştir. Allah (subhanehu ve teâlâ) şöyle buyuruyor:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

“Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.” (El-Maide, 90)

Sonra. Arkadaşın sırf Milli Piyango bileti almasıyla kâfir olmaz. Milli Piyango bileti almak küfür değil haramdır. Haram olduğunu bilerek aldığı için haram, yani büyük günah işlemiştir. Allah celle ve ala’ya yönelip, Ondan mağfiret dilenmesi ve nasuh tövbe etmesi lazım. Ama işlediği masiyetten tövbe etmezse veya Milli Piyango bileti almanın haram olduğunu inkâr edip helal görüyorsa küfre girmiştir.

Nefsine uyduğu için veya ihtiyacı olup “belki tutar” diyerek bilet almış ve yaptığından pişman olmuş ve tövbe ettiyse ona hayrı tavsiye etmeye, nasihat etmeye ve dinindeki zaafları gidermek için münasip bir dil ile arkadaş olmaya devam edersin. Ama dinin hükümlerini küçümsüyor veya hafife alıyorsa senin için hayırlı bir arkadaş değildir. Bu halde onu terk etmeni sana önemle tavsiye ederim. Allah-u A’lem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Piyango, Kumar, yılbaşı, Bilet, Çekiliş