216: Kocanın İzni Olmadan Kadın Cihada Çıkabilirmi?
-A A+A

216: Kocanın İzni Olmadan Kadın Cihada Çıkabilirmi?

SORU
Selamun aleykum hocam, Allah sizin ilminizi arttırsın. Kadın kocasından izin almadan cihada gidebilir mi? Kocası Müslüman olsa da olmasa da durum değişir mi?
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Cihad kadınlar için farz değildir. Aişe validemiz (radiyallahu anha) Peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) Kadınlara cihat gerekir mi? diye sormuş, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) “Savaşı olmayan cihat vardır, Hac ve Umre” buyurmuştur. (Ahmed, İbni Mace)

Farzı kifaye olan cihada kadın katılacaksa mahremiyle beraber gider. İslam ordusunun kadını koruyacak güce sahip olma şartı vardır. Kocasının izni şarttır. Ama farzı ayn olan halde yani düşman İslam beldesine saldırmışsa ve erkekler onu def etmeye güçleri yetmiyorsa kadına koca izni şart değildir, imkanı dahilinde düşmanı def edebiliyorsa savaşa iştirak eder.

Kadının kocası Müslüman değilse zaten onunla evli kalması caiz değildir. Nikah iptal edilir. Onun kadın üzerinde bir velayeti yoktur.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Cihad, Kadın, Evlilik