170: İslam Nasıl Hakim Kılınır?
-A A+A

170: İslam Nasıl Hakim Kılınır?

SORU
Selamun aleykum hocam, Eğer şeriat, demokrasinin içine girilerek (parti kurularak) getirilemez ise o zaman günümüz koşullarında Allah'ın kanunlarının uygulandığı bir düzeni nasıl getirebiliriz?
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Parti kurarak İslam’ı hâkim kılmaya çalışmak hem şer’an, hem aklen, hemde tecrübe yoluyla yanlıştır.

Yaptığımız amelin Allah katında makbul, bereketli ve doğru olması için hem ihlas üzere hem de İslam’a uygun olması gerekmektedir. Şüphesiz particilikte işlenen küfürler, haramlar ve muhalefetler çoktur.

Kanla düzen kurmuş, büyük mücadeleler vererek küfrü hâkim kılmış sistemler ve destekçileri kolayca devleti şeriata teslim ederler mi? Bu aklen imkansızdır.

Dünyanın değişik bölgelerinde İslamcılardan bazıları onlarca seneden beri partiler kurmuş, seçimleri kazananlar ve başa geçenler olmuş ve hiçbirisi şeriatı kuramamıştır. Cezayir, Mısır, Tunus, Libya, Filistin ve Türkiye bunun en bariz tecrübe ve örnekleridir.  

Büyük imamlarımızdan olan İmam Malik (rahimehullah) çok güzel bir sözü vardır, şöyle der: “Bu ümmetin ilki nasıl düzeldiyse, sonu ancak o şekilde düzelebilir.”

Peygamberlerin hayatları ve özellikle Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in hayatı bizlere ışık tutar. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) nasıl kafirlerden ve sistemlerinden tamamıyla beraat edip davet, terbiye, hicret ve cihad ile İslam’ı hakim kıldıysa bizlerde Allah’ın izniyle bu şekilde hakim kılabiliriz. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bizim için her alanda hatta İslam’ı hakim kılma ve devlet kurmada örnektir. Sireti dikkatli bir şekilde okunursa Şeyh Ebu Muhammed El-Makdisi’nin (Rabbim esaretini çözsün) “Demokrasi Bir Dindir” ve “Milleti İbrahim” kitapları okunursa meselenin daha iyi anlaşılacağını tahmin ediyorum. Muvaffakiyet Allah’tandır.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: İslam, Devlet, Hilafet