161: İkindinin Sünneti
-A A+A

161: İkindinin Sünneti

SORU
Selamun aleykum hocam. Rasûllullah ikindi namazından önce kim iki yada dört nafile namaz kılarsa Allah ona rahmet etsin hadisine göre bu namazı kılmış mı kılmamışsa tavsiyesi mi? CezakeAllahuhayran.
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem kardeşim Rasûllah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in ikindi namazından önce dört rekât namaz kıldığı İmam en-Nesei, İmam Ahmed, İmam et-Tirmizi ve İmam ibni Huzeyme (rahimehumullah)’ın Ali (radıyllahu anhu)’dan tahriç ettikleri hadisle sabittir.

Ali (radıyllahu anhu) şöyle demiştir:

كَانَ النَّبِىُّ صلى الله عليه وسلم يُصَلِّى قَبْلَ الْعَصْرِ أَرْبَعَ رَكَعَاتٍ يَفْصِلُ بَيْنَهُنَّ بِالتَّسْلِيمِ عَلَى الْمَلاَئِكَةِ الْمُقَرَّبِينَ وَمَنْ تَبِعَهُمْ مِنَ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُؤْمِنِينَ

“Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) ikindinin (farzından) önce dört rekât namaz kılardı. Bu dört rekâtın arasını bir selamla ayırırdı ve o selamda “Allah’a yakın meleklere ve onlara uyan Müslümanlara ve muminlere selam olsun” derdi.”

İmam et-Tirmizi (rahimehullah) bu hadisi verdikten sonra “Ali’nin hadisi hasendir” demiştir. Ve muasırlardan Şeyh es-Sad ve Şeyh el-Ulvan hadisi delil olarak kabul etmişlerdir. Şeyh el-Ulvan şöyle der: “Bu hadisin senedi iyidir ve ikindi vakti girdikten sonra (farzdan önce) dört rekât namazın müstehab olduğunu sağlar.”  

Binaen aleyh ikindinin farzından önce iki rekâtta bir selam vererek toplam dört rekât namaz kılmak sünnettir. Ama Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in devamlı kıldığı bir sünnet değildir. Allah’u Âlem.

Binaen aleyh sualine cevaben derim ki Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ikindinin farzından önce dört rekât namaz tavsiye etmiştir ve kendisi de kılmıştır. Allah’u Âlem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Sünnet, Namaz