140: Haça Benzeyen Şekil ve Logolar
-A A+A

140: Haça Benzeyen Şekil ve Logolar

SORU
Selamun aleykum hocam, İlminizden faydalanmaya çalışıyoruz. Allah kolaylık versin, bir sorum olacaktı; logosu haç işareti olan veya haça benzeyen bir arabaya binmek doğru mudur? Söz konusu ettiğim marka ise bu logosunun haç değil papyon veya artısı büyük olarak açıklamaktadır.
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Haça benzer şekiller ikiye ayırılır.

Bir: Hristiyanların kutsadıkları, çarmıha gerilmeyi andıran bilinen haç şekli veya biraz farklı olsa da bu işaret Hristiyanlar tarafından haçı sembolize etme kastıyla yapılmış şekil.

Bunu kullanmak, giyinmek satmak vs. haramdır. Çünkü bu haç işareti Hristiyanların inancına göre İsa (aleyhisselam)’ın çarmıha gerilip idam edildiğini sembolize eder ve o resmi kutsayıp ona taparlar.

Bizim inancımıza göre İsa (aleyhisselam) öldürülmemiş ve çarmıha gerilmemiş, Allah-u Teâlâ tarafından gökyüzüne çekilmiştir. Çarmıha gerilip öldürüldüğünü iddia edenler Allah-u Teâlâ’yı yalanlama kısmına girdiklerinden dolayı kâfir olurlar.

Evde, arabada, elbisede veya eşyada haç şekli varsa silerek veya kazıyarak veya sökerek veya bir tarafını bozarak kullanmakta bir sakınca yoktur.

Aişe (radiyallahu anha) rivayet eder, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) evde haç resmi bulduğu şeyi bozmadan bırakmazdı buyurmaktadır. (Buhari)

İki: Haç olmayan veya haçı temsil etme amacıyla konmamış ancak haça benzer farklı şekiller. Bunları kullanmak haram kısmına girmez, ancak bu tip resimleri, şekilleri bozmak takvadandır ve şüpheli şeylerden uzaklaşma babına girer. Tavsiyem o şekilleri bozmak veya sökmektir. Allah-u Teâlâ en iyisini bilendir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Logo, Haç