-A A+A

508: Tabela Montajının Hükmü Nedir?

SORU

Selamun aleyküm hocam ALLAH siz müslümanlara rahmet etsin sizleri cennetle müjdelesin benim sorum şu; tabela reklam işinde çalışıyorum. Görsel üzerinde her hangi bi çalışma yapıldığında ben sadece montaj kısmına bakıyorum, kısacası çıkan dijital baskı resimleri montajında çalışıyorum. Bunun benim inancıma zararı var mı, nasihat eder mısınız hocam?

CEVAP

Ve aleykumusselamu ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem kardeşim, baskı görselleri montaj etmende aslen bir beis yoktur. Çünkü baskı tasvir değildir. Ancak montaj ettiğin görseller içki, sigara, tesettürsüz kadın veya küfre alamet olan simgeler gibi dinen haram kılınmış olan şeyler ise o zaman bunları montaj etmen caiz değildir. Çünkü haramın yayılmasına yardımcı olmuş olursun. Allah subhanehu ve Teâlâ şöyle buyurmuştur:

وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

“İyilik ve takva üzere yardımlaşın. Günahta ve haddi aşmakta yardımlaşmayın. Allah’tan korkun. Muhakkak ki Allah cezası pek şiddetli olandır.” (el-Maide sûresi, 2. ayet meali)

23 Ağu, 2020 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Hüküm, Tabela, Montaj