124: Faizle Alınmış Evi Kiraya Verebilirmiyim?
-A A+A

124: Faizle Alınmış Evi Kiraya Verebilirmiyim?

SORU
Annemin çoğunluğu faizli bankacılık azınlığı fabrikada muhasebecilikten ödenmiş sigorta primleri var. Emeklilik ikramiyesi, bankadan alınmış kredi ve belki bankada kazandığı para bunun faizi ve bu parayla aldığı evlerin kira gelirlerinden bana aldığı bir ev var. Bu evi kiraya verebilir miyim? Satarsam parası helal midir bana?
CEVAP

Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem kardeşim faizin veya başka haramların karıştığı para, hediye ve benzeri şeylerin Müslümanın istifadesine açık olup olmadığını birkaç cevapta izah etmeye çalıştık. Şu cevaplara müracaat edebilirsin:

#134#147

Sonra, annenin sana aldığı evin mülkiyeti sana meşru, helal yolla intikal ettiyse, yani mesela sana annen kendi rızasıyla hediye ettiyse ve başkalarında o evde meşru bir hakkı yoksa o zaman bu evi kiraya vermene veya satmana ve akabinde satış bedelinden faydalanmaya bir mani yoktur.

Lakin sana aldığı ev ile annen seni dininde tavizlere zorlayabilecek bir konuma gelirse ve sende ona masiyetlerde boyun eğeceksen o zaman o evi kabul etmen caiz olmaz. Buna bağlantılı olarak o evi kiraya vermek veya satıp gelirini almakta sana caiz olmaz. Allah-u Âlem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Ev, Faiz, Kira