116: Eşine Küfredenin Durumu
-A A+A

116: Eşine Küfredenin Durumu

SORU
Selamun aleykum hocam, ben Hanımımla tartıştığımda bazen öfkeme mukayyet olamıyorum. Eşimin şahsına küfür ediyorum nikâhımız geçersiz olur mu? Zarar gelir mi? Allah ilim sahiplerini korusun.
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Soruna geçmeden önce ufak bir nasihatta bulunmak istiyorum. Müslüman kişi öfkesine sahip çıkmalı, öfke ile hareket etmemelidir. Öfke şeytandandır. Şeytan, öfkelenen insanla adeta oyuncak ile oynar gibi oynar.

Adamın biri Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e; Bana tavsiyede bulun!. der. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)“Öfkelenme!” buyurur. Adam üç defa aynı soruyu sorar. Her seferinde Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)“Öfkelenme!” buyurur. (Buhari)

Bu hadiste ki kasıt; Öfke ile hareket edip yanlış yapma! Anlamındadır.

İkinci konu; Sövme meselesi. Müslüman sövmemeli, konuştuğu kelimelerin bir gün hesabını vereceğini düşünmeli ve dilin çok tehlikeli olup dikkat edilmezse cehenneme sürükleyeceği unutulmamalıdır.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisinde şöyle buyurur: Mümin iftira atan, lanet eden, müstehcen ve kötü sözlü değildir.” (Bezzar)

Sorunun cevabına gelince eşinin şahsına sövmen nikahını düşürmez. Ancak harama düşmüş yani günaha girmiş olursun. Allah’u Teâlâ en doğrusunu bilendir.

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: