111: Emeklilik Sigortası
-A A+A

111: Emeklilik Sigortası

SORU
Selamun aleykum, eşimin SGK’ya her ay 400 lira kadar bir ödemesi oluyor. Böyle olunca devlet ona emekli olduğunda bu parayı veriyormuş. Olayın nasıl işlediğini tam olarak bilmiyorum, fakat caiz olmama ihtimali aklımı kurcalıyor. Ödemez ve biriktirirse de faizi katlanacağı için ödüyoruz. Birde bu sigortayla hastanelerden falan ücretsiz yararlanılabiliyor.
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem bacım sigorta yaptırmanın hükmüyle alakalı şu cevaba müracaat edebilirsiniz:

#319

Buna ilaveten şunu söyleyebilirim:

Kapitalist sistemlerde menfaat maddi kâr ve faiz esaslıdır. Buna binaen kapitalist ülkelerde sigorta kurumları teavüne (yardımlaşmaya) dayalı cemiyetler değil kâr amaçlı şirketlerdir. Dolayısıyla Türkiye’de sigortalar umumen haramdır. Teavün esası üzere kurulmuş sigortalar hariç. Lakin Türkiye’de teavün esaslı bir sigorta var mı bilmiyorum.

Devlet sigortalarına gelince bunlar da teavün üzere kurulmuş sigortalar değildir. Bilakis devletin kâr gözettiği kurumlardır. Dolayısıyla halka devlet bünyesinde sunulan sigortalarda caiz değildir.

Ancak zorunlu olanlar müstesna. Çünkü bunlar ferdin ihtiyarına kalmamıştır. Ama bunun dışında ihtiyara kalmış devletin sunduğu veya bireysel ve özel sigortalar umumen haramdır. Varsa teavün esasına dayanan sigortalar hariç.

Sualinize gelince, kişiye zorunlu sağlık sigortası yapmak zorunlu olduğu için veya müzmin hastalıkların daimi tedavi masraflarını karşılamak için veya bir hastalığın tedavi masrafları takat üstünde yüksek olduğu için veya buna benzer bir zaruret için yapmak haram değildir. Çünkü zaruretler mahzuratı (haramı) mubah kılar.

Lakin emeklilik sigortası zorunlu değildir ve zorunlu sağlık sigortasına ihtiyarı bir ilavedir. Bunun için caiz değildir. Allah-u Âlem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: SGK, Emeklilik