95: Cumayı Kılmayan Ne Yapmalı?
-A A+A

95: Cumayı Kılmayan Ne Yapmalı?

SORU
Selamun aleykum hocam, Cuma saatinde işverenin cuma namazı kılmamıza izin vermediği durumda öğlen namazı kılmamızda bir beis var mıdır? Bunun hükmü nedir?
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.

Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz.

Onlar bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona giderler ve seni ayakta bırakırlar. De ki: Allah'ın yanında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha yararlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.” (Cuma, 9-11)

Cuma namazı hastalık, esaret, sefer, emniyetsizlik vs. özürü olmayan mükellef akıllı Müslümanlara farzdır. Cuma namazı kılınınca öğle namazının yerine geçer. Eğer bir özürden dolayı kılamazsa yerine öğle namazını kılar. Sana tavsiyem o iş yerini Allah için terkedip ibadetini daha rahat yapabileceğin bir işe girmendir. Rezzak olan Allah (subhanehu ve teâlâ)’dır. En doğrusunu bilen yüce Allah’tır.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Namaz, Cuma