84: Cihad mı? Umre mi?
-A A+A

84: Cihad mı? Umre mi?

SORU
Selamun aleykum hocam, Davetinizi devamlı ve faydalı kılsın. Hocam size bir soru sormak istiyorum. 3 bin lira civarında param var. Cihada gittim ve inşallah tekrar yakın zamanda gitmeye niyetim var. Eşim benimle beraber umreye gitmek istiyor. Farz ayin olan bir cihad dururken bu kısıtlı para ile umreye gitmek bize farz olur mu? Ve ilk hac mı yapmak yoksa umreye mi gitmek gerekir. Allah sizleri hayırla mükâfatlandırsın.
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Muhterem kardeşim, cihada gitmen büyük bir fazilet. Rabbim kabul etsin, riyakarlıktan muhafaza etsin. Kişi yapmış olduğu hayırlı amelleri mümkün oldukça zikretmese çok daha doğru olur. Çünkü riyakarlık siyah bir gecede siyah bir taşın üstünde yürüyen karıncadan daha gizlidir. Ancak riyakarlıktan emin isen ve başkalarını amele teşvik edeceksen yaptığın ameli açığa vurabilirsin.

Günümüzde cihad ile umre arasında bir seçme yapacaksan cihadı tavsiye ederim. İlk haccı yapabilirsen onunla beraber umreyide yapabilirsin. Allah-u Teâlâ en doğrusunu bilendir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Cihad, Umre