80: Çarşaf İle Örtünmek
-A A+A

80: Çarşaf İle Örtünmek

SORU
Selamun aleykum hocam, Babam kapanmama karşı fakat ben çarşaf giymeyi istiyorum. Babam başörtüsüne bile bu kadar karşı ve baskıcıyken yavaş yavaş gözlerini alıştırmam daha mı doğru olur. Bir de çarşaf giymek zorundaysam bunun için başka bir ilde kızlı erkekli üniversiteye gitmek gibi kötü bir durumun içinde kalmalı mıyım?
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Bacım, İslam bizden tam bir teslimiyet göstermeyi ve ikrah durumuna düşmedikçe dinimizden taviz vermemeyi emretmektedir.

Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

 فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ . وَلاَ تَرْكَنُواْ إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُم مِّن دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِيَاء ثُمَّ لاَ تُنصَرُونَ 

"Seninle birlikte tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru davran. Ve aşırı gitmeyin. Çünkü O, yaptıklarınızı görendir. Zulmedenlere eğilim göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka velileriniz yoktur, sonra yardım göremezsiniz." (Hud, 112-113)

Gerek Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ve gerekse ashabı, İslam’ın gelen emirlerini direkt tatbik etmişler ve bu uğurda çok çileler çekmişlerdir. Hatta Sümeyye validemiz (radıyallahu anha) İslam’ın ilk şehit kadınlarından olmuştur. Sonra Allah-u Teâlâ onlara yardım etmiş ve onları kafirlere karşı müzaffer kılarak dinini hakim kılmıştır.

Kadınların örtüsü yüzüde örterek çarşaf veya çarşaf gibi geniş ve uzun olan pardösülerdir. Nasihatim; çarşaf giyinmen ve bu konuda direnmendir. Allah-u Teâlâ sana yardım edecektir. Kızlı erkekli üniversiteye gitmende doğru olmaz. Öyle ortamlarda harama düşme olasılığı yüksektir. Dünyada en büyük maslahatımız dinimizi ve kulluğumuzu muhafaza etmemizdir.

Ashabı kiram dinleri uğruna ailelerinden tepki ve eziyetler gördüler, işkenceye maruz kaldılar, açlık çektiler, hicret ettiler ve savaş farz kılınınca savaşıp bazıları şehit düştüler. Doğru yol onların yoludur. Bizlerde onların izinden gidersek Allah-u Teâlâ’nın rızasına ulaşırız. Rabbim yar ve yardımcın olsun. İslam üzere ayaklarını sabit kılsın.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Kadın, Baskı, Hicab, Çarşaf