75: Cahiliyede Bozulan Orucun Kazası
-A A+A

75: Cahiliyede Bozulan Orucun Kazası

SORU
Selamun aleykum hocam, Cahiliyemde Ramazan ayında 4 gün bilerek oruç bozmuştum. Borçlarımı ödemek için ne yapmam gerekiyor?
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

İslam öncesi yeme içmeyle bozduğun 4 gün orucun kazası veya şayet cimayla bozduysan kefareti yoktur. Yapman gereken samimi bir tövbeyle rabbine yönelmen, geçmişinden pişmanlık duyman ve bundan sonra Allah (celle ve âlâ)’nın emirlerini terk etmemendir. Allah (celle ve âlâ) şöyle buyuruyor: “Sen o kâfirlere de ki: Eğer vazgeçerlerse onlara geçmişte yaptıkları mağfiret olunur.” (el-Enfal, 38)

Ve İmam Muslim (rahimehullah) Amr bin As (radıyallahu anhu)’nun şöyle dediğini tahriç etmiştir: “Allah İslam’ı kalbime yerleştirdiği zaman Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’e gelerek “Uzat elini de sana beyat edeyim” dedim. Sağ elini uzattı. Ben elimi çektim. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) “Ne oldu sana ey Amr?” buyurdu. ”Şart koşmak istedim” dedim. “Neyi şart koşuyorsun?” buyurdu. “Af olunmamı” dedim. Bunun üzerine Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) “Bilmez misin ki İslam kendinden önceki günahları yok eder, Hicret de ondan önceki günahları yok eder, Hac da ondan önceki günahları yok eder?” buyurdu.”

Binaenaleyh İslam öncesi cahiliyende bozduğun oruçların kazası veya kefareti yoktur. Rabbine masiyet üzere olduğun günlerden pişman olup, Ondan mağfiret dilenmen ve Ona itaati terk etmemen lazımdır. Rabbim seni mağfiret buyursun ve ayaklarını sabit kılsın.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Oruç, Cahiliye