53: Bazı Sünnetlerin Uygulanması
-A A+A

53: Bazı Sünnetlerin Uygulanması

SORU
Selamun aleykum hocam, Sünnet olan bir takım amellerin uygulanma şekli ile alakalı sorularım olacak. Televizyonda izlediğim bir programda Arap ülkesine giden ilahiyatçı, “insanların leğen içerisindeki su ile abdest aldıklarını ve sünnet olan amelin de böyle olduğunu savunuyorlar” dedi. Yani leğenin içinde abdest almaya yetecek kadar su var ve herkes bu su ile abdest alıyor. Bu doğru bir sünnet algılayışı mıdır? Yoksa yaptıkları yanlış mıdır? Bir de misvak kullanımı ile ilgili olarak deniliyor ki; sünnet olan, tek bir misvak ile herkesin diş temizliğini gerçekleştirmesidir. Bu iki sünnetin doğru uygulaması anlatıldığı gibi midir? Değilse doğru olan şekli nasıldır hocam?
CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Muhterem kardeşim, anlatan ilahiyatçı sanıyorum abartıyor. Evet, Arabistan’da leğen içinde abdest alanlar var. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’den gelen rivayetler, leğen içinde veya büyük bardak içinde abdest aldığı gelmektedir. Onun döneminde şimdiki gibi çeşmeler, değişik kaplar yoktu. Leğen, var olan yaygın malzemelerdendir. Aslen leğen abdest için daha idealdir. Sebebi ise, su israfını engeller. Çeşme olunca genellikle fazladan su harcanmakta ve israfa girilmektedir. Eğer bir leğende su fazla ise ikinci, üçüncü kişide o sudan abdest alabilir. “Eli leğene sokmakla kullanılmış su olur onunla abdest alınmaz” diye bir şey yoktur. Belki bizlere alışmadığımız için garip gelebilir ama suyu yeterse bir leğenden üç dört kişide sırayla abdest alabilirler.

Misvak konusuna gelince aslolan herkesin misvağının ayrı olmasıdır. Ancak aradaki samimiyet yakınlık ve sevgi sebebiyle bir kimsenin diğerinin misvakını bir kere kullanmasında bir şey yoktur. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ölüm döşeğinde iken yanında Aişe (radiyallahu anha) vardı. İçeri kardeşi Abdurrahman girer, elinde misvak vardı. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) misvaka bakınca Aişe (radiyallahu anha): Misvakı ister misin Ey Allah’ın Rasûlü? diye sorar. Efendimiz kafa sallar. Misvakı ona uzatır ama ona sert gelir. Aişe; misvakı yumuşatayım mı? diye sorar. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) kafa sallar. Aişe (radiyallahu anha) misvakı ağzıyla yumuşatır, sonra efendimize uzatır. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) çok güzel bir şekilde misvaklandıktan sonra “Yüce Allah’ı isterim!” diyerek parmağıyla işaret eder ve vefat eder.

İşte bu rivayet bir kimsenin diğer kimsenin misvakını kullanabileceğini gösterir. Ancak bu rivayet, misvakın müşterek herkes tarafından kullanılacağını ifade etmez. Allah-u Teâlâ en doğrusunu bilendir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

8 Ağu, 2017 Musa Ebu Cafer
Etiketler: Sünnet