48: Bankanın Verdiği Hediye Para
-A A+A

48: Bankanın Verdiği Hediye Para

SORU
Selamun aleykum hocam; ben fabrikada çalışıyorum paramı çekmek için illaki kredi kartı maaş kartı kullanmak zorundayım banka kullanıcısı olduğum için cip para hediye etti bu parayı kullanmak doğrumu değilde bu parayı napmalıyım? Allah razı olsun.
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem kardeşim, evvela kredi kartının kullanılması caiz değildir. Sen sorunda bir zorunluluk zikrediyorsun. O halde kredi kartını sadece zorunlu olduğu kadar kullanmalısın. Zorunluluğun haddini aştığında harama girmiş olursun. Allah bizi haramlara girmekten korusun. Amin

Sonra, bir yazı hatası mı yoksa doğru mu bilemiyorum ama “cip para” nedir anlamadım.

Bu para senin kredi kartını işletmene karşılık verilen bir paraysa hakikati faizdir ve kullanman haram olur. Bankanın bunu hediye olarak sunması hakikatini değiştirmez. Bu parayı kabul etmemelisin. Ama kabul etmeme durumu yok ise o zaman bu parayı Allah yolunda infak etmen gerekir. 

Ama kredi kartının kullanımıyla doğrudan ilişkili değilse, bilakis o faiz kurumunun hakikaten sana bir hediyesiyse o zaman yine de faiz anlaşmasından türemiş bir hediye olması hasebiyle şahsına kullanmayıp Allah yolunda infak etmen evladır. Allah-u Âlem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Banka