28: Anormal Fazla Olan Kaşların Alınması
-A A+A

28: Anormal Fazla Olan Kaşların Alınması

SORU
Selamun aleykum hocam, Kaşlarım bir erkeğin kaşlarına çok benziyor. Çok çıktığında bu durumda şeklini bozmadan fazla çıkan kaşları almak caiz midir? Yani kaşlarımdaki çıkan kıllar anormal dik uzuyor şeklinden çıkıyor resmen kıllar bu durumda fazla çıkanları alabilir miyim? Burda maksat kaşlarımın kalın olup inceltmesi değil bunu da belirtim sadece anormal çıkan kılları almak. Cevabınızı bekliyorum inşaAllah. Allah'a emanet olun.
CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve beraketuhu. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem bacım. Kaşların göze girecek kadar uzamış veya erkek veya kadının olağan suretini bozacak kadar uzamış olan kısımları almak erkek ve kadına caizdir. Çünkü bu eziyeti ve zararı gidermektir.

Haram kılınmış olan güzellik gayesiyle kaşları yolarak inceltmek veya kökünden kazımaktır. İmam Muslim (rahimehullah)’ın tahriç ettiği hadiste Alkame (rahimehullah) şöyle aktarır:

عَنْ عَلْقَمَةَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ: لَعَنَ اللَّهُ الْوَاشِمَاتِ وَالْمُسْتَوْشِمَاتِ وَالنَّامِصَاتِ وَالْمُتَنَمِّصَاتِ وَالْمُتَفَلِّجَاتِ لِلْحُسْنِ الْمُغَيِّرَاتِ خَلْقَ اللَّهِ. قَالَ فَبَلَغَ ذَلِكَ امْرَأَةً مِنْ بَنِى أَسَدٍ يُقَالُ لَهَا أُمُّ يَعْقُوبَ وَكَانَتْ تَقْرَأُ الْقُرْآنَ فَأَتَتْهُ فَقَالَتْ مَا حَدِيثٌ بَلَغَنِى عَنْكَ أَنَّكَ لَعَنْتَ الْوَاشِمَاتِ وَالْمُسْتَوْشِمَاتِ وَالْمُتَنَمِّصَاتِ وَالْمُتَفَلِّجَاتِ لِلْحُسْنِ الْمُغَيِّرَاتِ خَلْقَ اللَّهِ فَقَالَ عَبْدُ اللَّهِ وَمَا لِىَ لاَ أَلْعَنُ مَنْ لَعَنَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- وَهُوَ فِى كِتَابِ اللَّهِ فَقَالَتِ الْمَرْأَةُ لَقَدْ قَرَأْتُ مَا بَيْنَ لَوْحَىِ الْمُصْحَفِ فَمَا وَجَدْتُهُ. فَقَالَ لَئِنْ كُنْتِ قَرَأْتِيهِ لَقَدْ وَجَدْتِيهِ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ (وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا) فَقَالَتِ الْمَرْأَةُ فَإِنِّى أَرَى شَيْئًا مِنْ هَذَا عَلَى امْرَأَتِكَ الآنَ. قَالَ اذْهَبِى فَانْظُرِى. قَالَ فَدَخَلَتْ عَلَى امْرَأَةِ عَبْدِ اللَّهِ فَلَمْ تَرَ شَيْئًا فَجَاءَتْ إِلَيْهِ فَقَالَتْ مَا رَأَيْتُ شَيْئًا. فَقَالَ أَمَا لَوْ كَانَ ذَلِكِ لَمْ نُجَامِعْهَا

Abdullah bin Mesud (radıyallahu anhu) şöyle dedi: “Allah dövme yapan ve yaptıran kadınlara, yüz yolan ve yolduranlara, güzellik için diş törpülettirenlere, Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere lânet etmiştir." Bu söz Beni Esed kabilesinden Ummu Yakub denilen bir kadının kulağına varmış. Ummu Yakub Kur’an okuyan bir kadındı. Hemen geldi ve “Ne o senden kulağıma gelen söz! Sen dövme yapanlara ve yaptıranlara, yüzden kıl yolduranlara, güzellik için diş törpülettirenlere, Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere lanet okumuşsun?” dedi. Abdullah da “Rasûlallah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in Iânet ettiklerine ben neden lânet etmeyecekmişim. Hem bu Allah'ın kitabında vardır” dedi. Kadın: “Yemin olsun ben Mushaf’ın iki kapağı arasındakileri okudum. Ama bunu bulamadım” dedi. Abdullah “Gerçekten onu okudunsa mutlaka bulmuşsundur. Allah (azze ve celle)“Size Rasûl ne getirdiyse onu alın! Ve sizi neden nehyettiyse ondan hemen vazgeçin!” buyurmuştur” dedi. Bunun üzerine kadın “Gerçekten ben şimdi senin hanımının üzerinde bundan bir şey görüyorum” dedi. Abdullah “Git de bak!” dedi. Kadın Abdullah'ın hanımının yanına girdi. Fakat bir şey göremedi. Ve Abdullah'ın yanına gelerek “Bir şey görmedim” dedi. Abdullah “Bana bak, olsaydı onunla beraber olmazdık” dedi.”

Binaen aleyh durum sizin dediğiniz gibiyse kaşlarınızdan fazla olanı almanızda bir beis yoktur. Allah-u Âlem.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Kaş, Kişiselbakım