15: Aile Baskısından Dolayı Oy Vermek
-A A+A

15: Aile Baskısından Dolayı Oy Vermek

SORU
Selamun aleykum hocam, ne olur bana yardım edin ben oy kullanmanın insanı küfre düşüreceğini biliyorum ama babamın baskısı yüzünden ve beni evden atma korsundan gittim ama hiç bir partiye oy vermedim ailemin okuma yazması olmadığı için de sandık nosunu onlara ben söyledim. Allah rızası için yardım edin bu durumda ben kâfir olur muyum? Allah’tan af diliyorum ama içimde bir türlü dinmiyor.
CEVAP

Hamd Allah’a mahsustur.

Değerli kardeşim soruna acil cevap istediğin için ihtisar ile şunları söyleyebilirim:

Babanın baskısına karşı koyup Rabbinin emrinde sebat etmiş olsaydın senin için daha hayırlı olacaktı. Şimdi imanın artmış olacaktı, Rabbine kendini göstermiş olacaktın ve babana karşı ciddiyetini ispat etmiş olacaktın. Dünya hayatı böyledir… İmtihan diyarıdır. İnsan bir karardan bir karara yaşar. Hayatın verdiğin kararlara göre şekil alır. Müslüman özellikle böyle fırsatları iyi değerlendirmesi gerekir. Zira bu durumlarda hakikatler ortaya çıkar.

Ama senin için şimdi önemli olan şeytanın vesveselerine kulak vermemendir. Seni imanın hususunda şüphelere sokmaya çalışacaktır. Ona sakın kulak verme. “Ben hata yaptım. Hatamı itiraf ediyorum. Rabbime sığınıyorum ve Ondan mağfiret dileniyorum. O bağışlanmak isteyenleri bağışlar” şeklinde o melunun vesveselerini def etmelisin.

Kâfir olup olmadığına gelince değerli kardeşim… Hayır, yazdıkların gibi olduysa kâfir değilsin. Zira kendini ikrah halinde zannederek tevilde bulunmuşsun. Ayrıca zaten oy da kullanmamışsın. Ve en önemlisi yaptığından tövbe edip Rabbinden mağfiret dilenmişsin. Dolayısıyla Rabbinin mağfireti ve Ona imanın hususunda asla şüpheye düşme! Ve gelecek sefere bu tür vesileleri kendini Rabbine göstermek için değerlendir. Rabbim seninle olsun.

8 Ağu, 2017 Tarık Ebu Abdullah
Etiketler: Aile, Baskı, Oy